14/03/2024
Czym jest działalność nierejestrowana i na jakich zasadach można ją prowadzić?
Działalność nierejestrowana (zwana też działalnością nieewidencjonowaną) została zdefiniowana w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221 z późn. zm., dalej: Ustawa Prawo Przedsiębiorców). Jest to działalność wykonywana przez osobę fizyczną pod warunkiem spełnienia dwóch przesłanek:
1.przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę,
2. osoba fizyczna prowadząca tę działalność w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Co ważne, przy obliczaniu przychodu z działalności nierejestrowanej powinno się brać pod uwagę przychód należny, a nie rzeczywiście uzyskany. To znaczy, że nawet jeżeli zapłata za dany towar czy usługę nie została uregulowana, osoba prowadząca działalność nierejestrowana powinna doliczyć ją do puli przychodu z tej działalności.
Działalność nieewidencjonowana nie wymaga zgłoszenia do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Koszty prowadzenia takiej działalności też są niższe niż w przypadku działalności zarejestrowanej w CEIDG. Nie wiąże się to bowiem co do zasady z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia, które są obligatoryjne dla przedsiębiorców.
Niemniej jednak, nie każda działalność może być prowadzona na warunkach działalności nieewidencjonowanej. Wyjątek w tym zakresie stanowi przykładowo działalność gospodarcza wymagająca uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej. Wyjątek ten wynika z art. 44 ust. 3 Ustawy Prawo Przedsiębiorców.
Prowadzenie działalności nierejestrowanej jest też związane z ułatwieniami o charakterze podatkowym.
Co do zasady, osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie jest obciążona obowiązkiem podatkowym z tytułu podatku VAT. Wynika to z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 z późn. zm., dalej: Ustawa o VAT).
Przepis ten wprowadza zwolnienie z obowiązku podatkowego podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000,00 zł (nie licząc kwoty podatku). Biorąc pod uwagę próg przychodu wynikający z definicji działalności nierejestrowanej, nie jest możliwe, by jednocześnie osiągnąć przychód nie wyższy niż równowartość 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę i jednocześnie by wartość sprzedaży przekroczyła 200 000,00 zł rocznie.
Ustawa o VAT przewiduje jednak wyjątki od zasady nieopodatkowania działalności nierejestrowanej podatkiem VAT. Dlatego, każdorazowo należy upewnić się, czy dany przedmiot działalności, którym są Państwo zainteresowani będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT.
Działalność nierejestrowana jest też dość mocno odformalizowana z punktu widzenia księgowego. Co do zasady, wystarczające jest prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży, w której wyszczególniane będą m. in. data dokonania sprzedaży i kwota sprzedaży. Prowadzenie tej ewidencji ma na celu monitorowanie wysokości przychodu i weryfikację, czy w danym miesiącu nie doszło do przekroczenia progu przychodu na poziomie 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Jeżeli planują Państwo podjęcie takiej działalności i chcieliby Państwo sprawdzić, czy będą Państwo mogli skorzystać z wszystkich ułatwień związanych z tym rodzajem działalności, zapraszamy do kontaktu z nami: kancelaria@apogado.pl