Ta strona używa cookies do celów analitycznych.

11/02/2025

E-doręczenia – obowiązek aktywacji skrzynki przez przedsiębiorców.

Ustawą z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych również na przedsiębiorców został nałożony obowiązek posiadania skrzynki do e-doręczeń. Od kiedy przedsiębiorcy mają obowiązek korzystać z e-doręczeń? Jak założyć skrzynkę do e-doręczeń?

E-doręczenia służą do przesyłania urzędowej korespondencji pomiędzy instytucjami publicznymi - wszelkimi urzędami miast, gmin, urzędami skarbowymi, ZUSem, a przedsiębiorcami. Przedsiębiorcy będą mogli zapoznać się z przesłaną korespondencją w formie elektronicznej, a także przesłać odpowiedź na otrzymane pismo również za pomocą e-doręczeń. Instytucja e-doręczeń ma na celu usprawnić rozpoznawanie spraw urzędowych.

Od kiedy przedsiębiorcy mają obowiązek korzystać z e-doręczeń?

  • od 1 stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali się w Krajowym Rejestrze Sądowym lub złożyli wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej po 1 stycznia 2025 r.,
  • od 1 kwietnia 2025 r. – przedsiębiorcy, którzy byli zarejestrowani w Krajowym Rejestrze Sądowym do 31 grudnia 2024 r.,
  • od 1 lipca 2025 r. – przedsiębiorcy, którzy byli zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej do 31 grudnia 2024 r., ale po dniu 30 czerwca 2025 r. dokonują zmian we wpisie,
  • od 1 października 2026 r. – przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej do 31 grudnia 2024 r.

Od wskazanych powyżej terminów przedsiębiorcy mają obowiązek posiadać aktywne skrzynki do e-doręczeń, które będą umożliwiać otrzymywanie korespondencji urzędowej. Zatem założyć i aktywować skrzynki należy jeszcze przed wskazanymi terminami.

W jaki sposób założyć skrzynkę do e-doręczeń?

W przypadku przedsiębiorców, którzy rejestrują się do KRS lub CEiDG po dniu 1 stycznia 2025 r., skrzynka do e-doręczeń jest zakładana w chwili rejestracji. Wypełniając wnioski o rejestrację należy podać dane administratora skrzynki – imię i nazwisko, PESEL, a także adres e-mail.

Natomiast przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS lub CEiDG do 31.12.2024 r. muszą samodzielnie złożyć wniosek o założenie skrzynki. Skrzynkę można założyć tutaj, wybierając pozycję dla przedsiębiorcy, a następnie pozycję „załatw online”: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-adres-do-e-doreczen-u-publicznego-dostawcy-uslugi-e-dorecze 

W celu złożenia wniosku należy zalogować za pomocą profili zaufanego lub e-dowodu. Wniosek może zostać podpisany za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub pieczęci elektronicznej.

Wniosek może złożyć i podpisać osoba uprawniona do reprezentacji przedsiębiorcy lub można skorzystać z pomocy pełnomocnika.

We wniosku należy podać poniższe dane:

  • nazwę,
  • numer REGON, jeżeli został nadany,
  • numer NIP, jeżeli został nadany lub informację o jego unieważnieniu lub uchyleniu,
  • adres do korespondencji,
  • numer KRS, jeżeli został nadany
  • oznaczenie formy prawnej w przypadku przedsiębiorców wpisanych do KRS,
  • siedzibę i adres w przypadku przedsiębiorców wpisanych do KRS,
  • numer PESEL, a jeżeli nie został nadany, Identyfikator Europejski w przypadku przedsiębiorców wpisanych do CEIDG,
  • adres e-mail, na który zostanie przesłana informacja o utworzeniu adresu do doręczeń elektronicznych i jak aktywować skrzynkę w przypadku przedsiębiorców wpisanych do CEIDG
  • imię i nazwisko administratora skrzynki do e-Doręczeń, jego adres e-mail oraz numer PESEL, a jeżeli PESEL nie został nadany, Identyfikator Europejski (przedsiębiorcę wpisanego do CEIDG dotyczy to tylko jeśli wyznacza administratora).

Następnie wniosek zostanie rozpoznany przez Ministra Cyfryzacji, który na wskazany we wniosku adres e-mail prześle link aktywacyjny oraz instrukcję do aktywacji skrzynki.

Po jej aktywacji, skrzynka do e-doręczeń umożliwia wymianę korespondencji z instytucjami publicznymi.

Złożenie wniosku o założenie skrzynki do e-doręczeń jest bezpłatne. Przedsiębiorcy korzystający z pomocy pełnomocnika w założeniu skrzynki będą obowiązani uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł od udzielonego pełnomocnictwa.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących tematyki zakładania skrzynki do e-doręczeń, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.