Ta strona używa cookies do celów analitycznych.

10/07/2024

Jakie kary przewiduje ustawa o ochronie sygnalistów?

Ustawodawca przewidział szereg sankcji karnych za naruszanie przepisów ustawy o ochronie sygnalistów. Jakie czyny naruszają przepisy ustawy oraz co za nie grozi?

 

Pierwsza kara, która wynika z ustawy o ochronie sygnalistów dotyczy przedsiębiorców.

Jest to:

I.Kara za naruszenie obowiązku ustanowienia procedury zgłoszeń wewnętrznych.

Kto, będąc odpowiedzialnym za ustanowienie procedury zgłoszeń wewnętrznych, wbrew przepisom ustawy procedury tej nie ustanawia lub ustanawia ją z istotnym naruszeniem wynikających z ustawy wymogów, podlega karze grzywny.

  • Naruszenie w/w obowiązku stanowi wykroczenie, zatem zgodnie z Kodeksem wykroczeń grzywna może zostać wymierzona w wysokości do 5000 złotych.

Druga kara to:

II. Kara za podejmowanie działań odwetowych.

Za podejmowanie działań odwetowych  (czyli np. rozwiązanie stosunku pracy lub przeniesienie na niższe stanowisko)  wobec  sygnalisty, ale również  wobec osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia lub osoby powiązanej z sygnalistą grozi odpowiedzialność karna w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (a w przypadku gdyby działania te były uporczywe 3 lat).

Ponadto sygnalista wobec którego dopuszczono się działań odwetowych, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, lub prawo do zadośćuczynienia.

Kolejna kara to:

III.Kara za ujawnienie tożsamości.

Przedsiębiorca zgodnie z art. 27 ustawy w związku z dokonaniem zgłoszenia jest obowiązany zapewnić ochronę danych osobowych i tożsamości sygnalisty przed dostępem do nich przez osoby nieupoważnione. Natomiast każda osoba, która narusza wyżej wymieniony obowiązek i ujawnia tożsamość sygnalisty, osoby pomagającej w dokonaniu zgłoszenia lub osoby powiązanej z sygnalistą, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kary mogą dotyczyć nie tylko przedsiębiorców lub ich przedstawicieli, ale również np. pracownika, który nie chcąc,aby jego  pracodawca dowiedział się,że to on jest sprawcą naruszenia prawa, utrudnia dokonanie takiego zgłoszenia przez sygnalistę.

Przykładem takiej kary będzie:

IV.Kara za uniemożliwianie lub utrudnianie zgłoszenia naruszenia.

Za uniemożliwianie lub istotne utrudnianie innej osobie dokonania zgłoszenia naruszenia prawa, przewidziano sankcję karną w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności i kary pozbawienia wolności do roku.Osoba, która chce uniemożliwić lub utrudnić dokonanie zgłoszenia i stosuje wobec innej osoby przemoc, groźbę bezprawną lub podstęp, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

  • A ile może wynieść nałożona grzywna wymierzona na w/w osoby ? Zgodnie z Kodeksem karnym grzywnę wymierza się w stawkach dziennych.Najniższa liczba stawek wynosi 10 a najwyższa 540. Natomiast jedna stawka dzienna nie może być niższa niż od 10 złotych ani też przekraczać 2000 złotych. Zatem przy popełnieniu jednego z w/w przestępstw wskazanych w pkt II-IV, sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości do 1 080 000,00 złotych.

 

Natomiast nie zapominajmy,że kary wynikające z ustawy mogą dotyczyć również  samych sygnalistów, którzy np. zgłoszą do swojego pracodawcy naruszenie prawa do którego nigdy nie doszło.

Zgodnie z art. 57 ustawy osoba, która dokonała zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, wiedząc, że do naruszenia prawa nie doszło, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo osoba, która poniosła szkodę z powodu świadomego zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji przez sygnalistę, ma prawo do odszkodowania lub zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od sygnalisty, który dokonał takiego zgłoszenia lub ujawnienia publicznego.

 

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące tematyki przepisów dotyczących sygnalistów zapraszamy Państwa do kontaktu z naszą Kancelarią.