Ta strona używa cookies do celów analitycznych.

03/07/2024

Kiedy sygnalista nie podlega ochronie?

Co do zasady sygnaliści dokonując zgłoszenia naruszenia prawa podlegają ochronie i nie mogą ponosić negatywnych konsekwencji z tym związanych. Kiedy jednak ta ochrona nie obowiązuje?

Zgodnie z ustawą z dnia 14.06.2024 r. o ochronie sygnalistów, sygnalista podlega ochronie prawnej od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego (art. 6 ustawy).

Wobec zgłaszającego naruszenie prawa nie mogą być podejmowane jakiekolwiek działania odwetowe, jak również nie można podejmować prób ani kierować gróźb podjęcia takich działań.

Do działań odwetowych w odniesieniu do osób świadczących pracę na podstawie stosunku pracy zalicza się między innymi:

  • odmowę nawiązania stosunku pracy,
  • wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia stosunku pracy,
  • obniżenie wysokości wynagrodzenia za pracę,
  • przeniesienie na niższe stanowisko,
  • niekorzystne lub niesprawiedliwe traktowanie (art. 12 ustawy).

Za podejmowanie działań odwetowych wobec sygnalisty grozi odpowiedzialność karna w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto sygnalista, wobec którego dopuszczono się działań odwetowych może ubiegać się
o odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

Jednakże ochrona sygnalisty przysługuje wyłącznie gdy:

  • sygnalista miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego oraz
  • przekazana informacja stanowi informację o naruszeniu prawa.

Zatem osoba dokonująca zgłoszenia naruszenia prawa na podstawie nieprawdziwych informacji, nie posiadająca uzasadnionych podstaw, by sądzić, że rzeczywiście doszło do naruszenia prawa - nie będzie objęta ustawową ochroną.

Co więcej,za dokonanie zgłoszenia w sytuacji, gdy zgłaszający wiedział, że do naruszenia prawa nie doszło, grozi odpowiedzialność karna w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Natomiast osoba, która poniosła szkodę z powodu świadomego zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji przez sygnalistę,  jest uprawniona do ubiegania się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za naruszenie jej dóbr osobistych.

 

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące tematyki przepisów dotyczących sygnalistów zapraszamy Państwa do kontaktu z naszą Kancelarią.