13/07/2022
Nowelizacja KSH – okres trwania kadencji i wygaśnięcie mandatu.
Kadencja członka zarządu to określony z góry czas sprawowania danej funkcji. Mandat jest natomiast uprawnieniem do jej sprawowania.
Mimo, że często sformułowania te są używane zamiennie, znaczą coś innego. W praktyce możliwa jest taka sytuacja, że dana osoba posiada mandat do pełnienia funkcji członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mimo wygaśnięcia kadencji.
Zgodnie z art. 202 KSH – jeżeli umowa spółki nie zawiera odmiennych postanowień, mandat członka zarządu wygasa:
- z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu – w przypadku powołania członka zarządu na okres jednego roku (§1),
- z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu - w przypadku powołania członka zarządu na okres dłuższy niż rok (§2).
Załóżmy zatem, że członek zarządu pewnej spółki - X sp. z o.o. został powołany dnia 20 stycznia 2020 r. na kadencję trwającą dwa lata, a Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników X sp. z o.o., na którym zatwierdzone zostało sprawozdanie finansowe za 2021 r. odbyło się 20 czerwca 2022 r.
Kadencja tego członka zarządu upłynęła 20 stycznia 2022 r., ale zgodnie w art. 202 §2 KSH mandat wygasł dopiero z dniem 20 czerwca 2022 r., kiedy to odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników X sp. z o.o., na którym zatwierdzono sprawozdanie finansowe za 2021 r.
Odmienny pogląd wyraził Sąd Najwyższy w Uchwale z dnia 24 listopada 2016 r. wydanej w sprawie o sygn. akt: III CZP 72/16.
Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że: „Ostatnim pełnym rokiem obrotowym w rozumieniu art. 369 § 4 w związku z art. 386 § 2 k.s.h. jest ostatni rok obrotowy, który rozpoczął się w czasie trwania kadencji członka rady nadzorczej spółki akcyjnej.”
Sąd Najwyższy odniósł się w w/w uchwale do spółki akcyjnej, ale ma to też bezpośrednie przełożenie na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Na podstawie tej koncepcji mandat członka zarządu X sp. z o.o. wygasłby nie 20 czerwca 2022 r. ale rok później – z dniem odbycia Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników X sp. z o.o. za 2022 r. (czyli w praktyce około połowy 2023 r.).
Ustawodawca dostrzegł tę rozbieżność i celem jej wyeliminowania uchwalił ustawę z dnia 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 807).
Na mocy tego aktu do art. 202 §2 KSH dodany został następujący zapis:
„Kadencję oblicza się w pełnych latach obrotowych, chyba że umowa spółki stanowi inaczej”
Co to oznacza w praktyce?
Ustawodawca opowiedział się za poglądem wyrażonym przez Sąd Najwyższy. Na gruncie powyższego przykładu – mandat członka zarządu X sp. z o.o. wygaśnie dopiero w roku 2023, z dniem odbycia wspólników X sp. z o.o., na którym zatwierdzone zostanie sprawozdanie finansowe za 2022 r.
Warto zwrocić uwagę,że opisana powyżej nowelizacja wchodzi w życie już niebawem, czyli 13 października 2022 r.
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości związane z opisaną nowelizacją, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią: kancelaria@apogado.pl