Ta strona używa cookies do celów analitycznych.

05/09/2022

Nowelizacja prawa budowlanego wprowadza Elektroniczny Dziennik Budowy.

1 sierpnia bieżącego roku weszła w życie Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022 poz. 1557), wprowadzająca obok tradycyjnego i papierowego dziennika budowy, Elektroniczny Dziennik Budowy. Przed rozpoczęciem robót budowlanych, założenie dziennika budowy jest i w dalszym ciągu będzie obligatoryjne, jednakże ustawodawca pozostawia nam swobodę co do wyboru jego formy, umożliwiając prowadzenie go wyłącznie w formie elektronicznej.

 

I. Jak w praktyce będzie wyglądał Elektroniczny Dziennik Budowy?

Elektroniczny Dziennik Budowy będzie dostępny z poziomu przeglądarki internetowej, jak i poprzez aplikację mobilną, a wszystkie wpisy będą dokonywane drogą elektroniczną. Na zastosowanie nowych zasad  w praktyce trzeba będzie jednak poczekać kilka miesiecy, ponieważ uruchomienie systemu Elektronicznego Dziennika Budowy zostało zaplanowane na 26 stycznia 2023 roku.

 

II. Czy Elektroniczny Dziennik Budowy będzie obowiązkowy dla wszystkich ?

Nie. Ustawodawca przyjął bowiem, że przez okres przejściowy, czyli do 2030 roku, możliwe będzie prowadzenie dziennika budowy w tradycyjnej formie papierowej lub w formie elektronicznej. W związku z tym, inwestor będzie miał możliwość wyboru odpowiadającej mu formy dziennika budowy. Podkreślić jednak należy, że ustawodawca nie przewidział możliwości równoczesnego prowadzenia w zakresie jednej budowy dwóch dzienników - jednego w formie papierowej, a drugiego w formie elektronicznej.

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi dotychczas dziennik budowy w formie papierowej lub ma zamiar prowadzić dziennik budowy tej formie w przyszłości, będzie mógł w każdym momencie zmienić jego formę na elektroniczną. Odwrotna sytuacja nie będzie jednak możliwa. W przypadku, gdy wybierzemy formę elektroniczną dziennika, nie będzie można wrócić do papierowej wersji.

 

III.  Co dalej z tradycyjnym, papierowym dziennikiem budowy?

Przez okres przejściowy, czyli do 2030 roku możliwe będzie korzystanie z tradycyjnego, papierowego dziennika budowy. Po tym czasie, prowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy stanie się obowiązkowe.

 

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek zapytania związane z tym tematem, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią:  kancelaria@apogado.pl