Ta strona używa cookies do celów analitycznych.

04/02/2025

PKD 2025 – zmiany w klasyfikacji działalności.O czym powinien pamiętać przedsiębiorca?

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa klasyfikacja działalności gospodarczej - Polska Klasyfikacja Działalności 2025 (PKD 2025). PKD 2025 zastąpiło obowiązującą dotychczas Polską Klasyfikację Działalności 2007. Dlaczego doszło do zmian PKD? Gdzie można sprawdzić aktualne oznaczenia dla swojej działalności?

Zmiany w PKD wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240001936 . Ich celem było dostosowanie Polskiej Klasyfikacji Działalności do zmian, które zostały wprowadzone w Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych Unii Europejskiej, jak również stale zachodzących zmian zarówno ekonomicznych jak i gospodarczych, a także rozwoju nowych technologii.

Czy zmianiły się wszystkie kody PKD ? Nie, część dotychczasowej klasyfikacji pozostała bez zmian. Natomiast dodano całkowicie nowe kody, a także niektóre podzielono na odrębne kategorie.

 

Czy przedsiębiorcy mają obowiązek zmiany używanych dotychczas kodów PKD?

Przedsiębiorcy, którzy rejestrują swoją działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym i Centralnej Ewidencji Informacji i Działalności Gospodarczej po 1 stycznia 2025 r. muszą dokonać wpisu w oparciu o wyłącznie nową klasyfikację.  Zatem klasyfikacja PKD 2007 nie jest już do nich stosowana.

W  przypadku przedsiębiorców zarejestrowanych w KRS i CEiDG przed 1 stycznia 2025 r. powinni  dokonać zmian w PKD do dnia 31 grudnia 2026 r.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazuje, że planuje  dodatkowo aby z dniem 1 stycznia 2027 r. doszło do automatycznego przeklasyfikowania kodów z PKD 2007 na PKD 2025, w stosunku do przedsiębiorców, którzy nie dokonali tego samodzielnie.

Co warto zauważyć, to przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) nie przewidują sankcji za brak zmiany używanych dotychczas kodów PKD 2007 na PKD 2025.

Natomiast, co istotne, zgodnie z przepisami rozporządzenia w przypadku dokonania zmiany wpisu w CEiDG po dacie wejścia w życie rozporządzenia, przedsiębiorca musi dostosować dotychczasową klasyfikację PKD do nowo obowiązującej klasyfikacji. Nie ma przy tym znaczenia czego dotyczy wniosek o zmianę danych – nawet w przypadku zmiany nazwy firmy bądź miejsca prowadzenia działalności należy dokonać zmiany używanych kodów PKD.

W odmienny sposób uregulowano kwestię dostosowania kodów PKD w przypadku przedsiębiorców, którzy dokonają zmiany wpisu w KRS. Obowiązek dokonania zmiany używanych kodów PKD na nowe powstaje tylko w sytuacji, gdy przedsiębiorca dokonuje zmian w zakresie przedmiotu prowadzonej działalności. Zatem jeśli dokonywane są zmiany przykładowo w adresie siedziby lub składzie organów to nie ma konieczności zmiany kodów PKD.

Inny termin obejmuje przedsiębiorców, którzy w oznaczeniu przedmiotu działalności gospodarczej wskazują kod PKD 93.29.Z. W przypadku, gdy nie dokonali oni zmiany wpisu w odpowiednim rejestrze po dacie wejścia w życie rozporządzenia, mogą oni posługiwać się tym kodem do 31 grudnia 2025 r.

 

Jak dokonać zmian ?

Nową klasyfikację (wraz  z kluczami powiązań pomiędzy PKD 2007 a PKD 2025) znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem: https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_nowelizacja/pdf/klucze_powiazan_PKD_2007_PKD_2025.pdf.

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowani w CEiDG mogą samodzielnie dokonać zmiany używanych kodów PKD poprzez złożenie wniosku o zmianę danych w CEiDG we właściwym urzędzie miasta bądź gminy lub za pośrednictwem strony internetowej: https://www.biznes.gov.pl/pl . Formularz wniosku zawiera wskazanie odpowiedników kodów PKD 2007 w nowej klasyfikacji. Jeżeli zgłoszenie wykonywane jest w związku ze zmianami w prowadzonej działalności,  powinno być dokonane w terminie 7 dni od zaistnienia zmian.

W przypadku spółki cywilnej zmianę kodów PKD należy zgłosić w rejestrze REGON w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany – tj. od zmiany umowy spółki w zakresie przedmiotu działalności gospodarczej, składając wniosek na formularzu RG-S.C. we właściwym urzędzie statystycznym lub elektronicznie za pośrednictwem: https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/00_0250_00.

Natomiast zmiana przedmiotu działalności gospodarczej w spółkach kapitałowych i osobowych wymaga zmiany umowy spółki. Po podjęciu uchwały przez Zgromadzenie Wspólników, w terminie 7 dni od daty jej podjęcia, zmiany należy zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego (wniosek o zmianę wpisu) za pośrednictwem: https://prs.ms.gov.pl/krs.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących tematyki zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności – PKD 2025, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.